Otimsan

Paslanmaz Harf Oda Yönlendirmesi  • 3 StPancras

Paslanmaz Harf Oda Yönlendirmesi

Paslanmaz Harf Oda Yönlendirmesi

Çelik, demir ve başka elementlerin birleşiminden oluşan bir alışımdır.Paslanmazın içinde her zaman karbon, fosfor, silisyum ve az miktarda alüminyum bulunur.Bu elementler metalin kristal yapısında meydana gelebilecek kaymaları engelleyerek malzemeye sertlik kazandırır. Nikel, karbon, bor, titanyum, mangan, vanadyum gibi gibi bazı elementler ise paslanmazı istenildiği gibi şekillendirmek amacıyla farklı miktarlarda eklenir. Demirin oksijen ile tepkimeye girmesi sonucu pas olarak adlandırılan madde oluşur. Normalde metalin içinde bulunan demir zaman içerisinde.oksijen ile tepkimeye girerek pas oluşmasına neden olur. Yüzeyde oluşan pas aktiftir ve zaman  içerisinde daha fazla pas oluşmasına neden olur. Paslanmaz metal diğer bileşenlere göre paslanmaya, lekelenmeye, ve yıpranmaya göre çok daha fazla dirençlidir. Malzemeye bu özelliğini krom vermektedir. Bir metalin anlattığımız şekilde paslanmaz olabilmesi için içinde en az %10.5 krom olması gereklidir. Krom yeterli düzeyde olduğunda yüzeyde oksitlenme sonucunda krom oksit tabakası oluşur.Gözle görülemeyecek kadar ince olan bu tabaka alışımın ışıltılı bir görünümde olmasını sağlar. Oluşan bu tabaka suyun ve havanın malzemeye ulaşmasını engellediği için yıpranmanın içe doğru yayılmasını engeller. Ayrıca yüzeydeki krom oksit tabakası çizilmelerle bozulduğu takdirde kolaylıkla yeniden oluşabilir. Bu sayede bu malzemeden oluşan ürünler kullanım açısından çok daha uzun ömürlü olur.  Harf oda yönlendirmesi, 5mm kalınlığında paslanmaz malzemeden imal edilmiş, lazer kesim tek tek harflerden oluşur. Yönlendirmelerinde sadelikten yana olanlar için ideal olan bu tasarım, Otimsan tarafından bir çok otelin yönlendirme projelerinde kullanılmıştır.

Yönlendirme, iletişim göndericiler ve alıcılar arasında gerçekleşen bilgi alışverişidir ve iletişim tasarımı bu eylemin hangi araçlarla ve nasıl yapılması gerektiğini planlar. İnsanlar ile mekanlar arasındaki iletişimin daha iyi sağlanması için yönlendirme tasarımı, yeni bir açılım olan çevresel grafik tasarım ve tabela tasarımı konusu oluşmuştur.

Anahtar kelimeler: Çevresel Grafık Tasarım, Yönlendirme, Yön Bulma, İşaretler, Bilgilendirme Tasarımları, Grafık Tasarım, İşaretleme Sistemleri,Yön Bulma Sistemleri, Mimari Grafik Tasarım, İç Mimari ve Grafik Tasarım.

Referanslarımız

Çalıştığımız markalardan bazıları