Otimsan

İstanbul’da ev fiyatına Yunanistan’da ada

İstanbul’da ev fiyatına Yunanistan’da ada

St. Athanasios

Yunanistan’ın AB vatandaşı olmayan yabancıların sınır bölgeleri ve adalardan gayrimenkul almasının önündeki engeli kaldırması, Yunan adalarına ilgiyi artırdı. İmkanı olan Türk yatırıcımları Boğaz’da bir ev fiyatına Ege’de bir ada alabilecek. Mütevazı bir ada 1.5 milyon euro

Ekonomik kriz yüzünden zor günler geçiren Yunanistan, özelleştirme çalışmalarına hızlandırdı. Bu kapsamda Ege’deki adalara ilişkin satış senaryoları uzun zamandır tartışılıyordu. Bu noktada Yunan Parlamentosu’nda alınan yeni bir karar Türk yatırımcıları da yakından ilgilendiriyor.  Yunanistan Parlementosu’nun 2 Haziran’da kabul ettiği yeni düzenlemeye göre aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ve AB üyesi olmayan ülke vatandaşları Yunan sınır bölgeleri ve adalarından arsa ile gayrimenkul satın alabilecek.

İMARA VE TURİZME AÇIK
Bir dönem sadece aristokrat ailelerin dışında ‘hayal’ gibi görünen ‘ada sahibi’ olmak, krizin yarattığı fırsat sayesinde mümkün hale geldi. Muğla Marmaris’teki emlak ve turizm sektörünün temsilcilerine göre, fiyatlar yüksek ama erişilebilecek düzeyde. Emlak uzmanlarına göre fiyatlar neredeyse İstanbul’daki yeni konut projeleriyle yarışacak düzeyde… Yunanistan’daki satılık ada fiyatlarını yorumlayan Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Kenan Akkuş ile Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Başkanı İlhan Açıkgöz fiyatları düşük buldu.

FİYAT FARKI DÖRT KAT
Marmaris’te satılığa çıkarılan adaların kat kat daha pahalı olduğunu savunan Kenan Akkuş, komşu adaları ‘kelepir’ olarak niteledi. Yunan adalarını imar sorunun bulunmadığına ve turizme açık olduğuna dikkat çeken Kenan Akkuş şunları söyledi: Türkiye’de sayıları az olmakla birlikte satılık ada var. Ancak fiyatları Yunanistan’dakilerin neredeyse 4 katı. Türkiye’deki adaların büyük bölümünde yapılaşma ve imar izni yok. Ancak Yunan adalarından hem imar hem de turistik tesis yapabilmek için yasal bir engel yok.’ GETOB Başkanı Açıkgöz de birçoğunun içinde lüks tesisler dahi olan adaların fiyatlarının çok düşük olduğunu söyledi. Bu adalarda aynı zamanda turizm begeli olmasının yatırımcıların da ilgisini çekebileceğini belirten Açıkgöz, imkanı olan yatırımcıya adaları tavsiye ettiklerini söyledi.

İŞTE SATILIK 12 YUNAN ADASI
5 Güzel Ada zincirinin üç isimsiz halkası: Üç adanın yüzölçümleri,170, 49,4 ve 58,3 dönüm. Adalar, en yüksek fiyatı verenin olacak.
Küçük Amargos: 494 dönümlük ada 6.1 milyon euroya satılık. Adada lüks bir otel kompleksi ve golf sahası bulunuyor.
Taragonisi: 90 dönümlük adanın fiyatını pazarlık belirleyecek.
St. Athanasios: 2,5 dönümlük St. Athanasios’un fiyatı 1,5 milyon euro.. Adada yapılaşma izni var.
St. John’s: Atina’ya iki saat uzaklıkta 750 dönümlük adanın fiyatını alıcıların talepleri belirleyecek.
St. Thomas: 300 dönüm. Fiyatı 15 milyon euro.
Nafsika: 1.235 dönüm ada 6.9 milyon euroya satılık.
Vouvalos: Fiyatı pazarlıkla belirlenecek.
Kardiotissa: Turizm ve yapılaşmaya açık. 280 dönümlük adanın fiyatı 6,5 milyon euro.
Kaltsonisi: 25 dönüm ada 5 milyon euroya satılık.

Referanslarımız

Çalıştığımız markalardan bazıları