Otimsan

Amerikan Hastanesi  • amerikan-hastanesi_1

Amerikan Hastanesi

Amerikan Hastanesi

Nişantaşı’nda bulunan Amerikan hastanesinin tüm iç ve dış yönlendirmeleri, tabelaları 40 seneyi aşkın süredir Otimsan tarafından yapılmıştır. Vehbi Koç Vakfı’na bağlı Amerikan hastanesinin tüm yönlendirmeleri ve tabela işleri geçmişten beri çok özenli ve itinalı şekilde üst düzey idari personel tarafından ve mimari danışmanlarla birlikte geliştirilerek üretilmiştir.

İç yazılar, cephe yazısı, tarihi bina ve dokuya zarar vermeden özel üretilen montaj parçaları ile döneme göre en yüksek kalitede malzemeler kullanılmıştır.

İstanbul’un en müstesna semtinde yerleşik olan ve Türkiye’nin en prestijli hastanesi olan Amerikan hastanesi, Türkiye’nin gelir seviyesi en yüksek misafir/hasta/doktor/personel kitlesine sahip olduğu bir gerçektir.

Yönlendirme tasarım projeleri, bir alanın veya yapının içinde veya dışında insanların dolaşımını kolaylaştırmak ve yönlendirmek için tasarlanan görsel ve fiziksel öğeleri içeren projelerdir. Bu tasarımlar, insanların bir yerden diğerine geçerken yönlerini bulmalarını sağlamak, belirli noktalara veya hedeflere ulaşmalarını kolaylaştırmak ve genel olarak kullanıcı deneyimini geliştirmek amacıyla kullanılır.

Mimari alanların iyi bir şekilde gelişmesi için alan tasarımı önem taşır. Alan tanımlanması gereken bir mekandır ve eski çağlardan günümüze kadar geçen evrede hem kişisel hem toplumsal ilişkilerin iç içe geçtiği, kültürleri yansıtan alan tasarımları oluşmuştur. Günümüzde yönlendirme tasarımcısı kendine özgü iletişim, görsel ve sembolik dillerini çok çeşitli uygulamar ile birleştirerek ortaya kentsel ve mimari alanda görülen yönlendirme tasarım örneklerini çıkarmıştır.
Tasarımcılar ellerinde ki materyalleri ve tasarım güçlerini kullanarak mimari ve kentsel alanda projeler üretmeye başlamıştır. Bu yeni bir alan olan çevresel grafik tasarım kavramını yaratmıştır.

Yönlendirme, iletişim göndericiler ve alıcılar arasında gerçekleşen bilgi alışverişidir ve iletişim tasarımı bu eylemin hangi araçlarla ve nasıl yapılması gerektiğini planlar. İnsanlar ile mekanlar arasındaki iletişimin daha iyi sağlanması için yönlendirme tasarımı, yeni bir açılım olan çevresel grafik tasarım ve tabela tasarımı konusu oluşmuştur.

Bir tabelanın malzeme kalitesi kadar, tipografik nitelikleri de önemlidir. Her yazı karakterinin farklı bir hissi vardır.

Anahtar kelimeler: Çevresel Grafık Tasarım, Yönlendirme, Yön Bulma, İşaretler, Bilgilendirme Tasarımları, Grafık Tasarım, İşaretleme Sistemleri,Yön Bulma Sistemleri, Mimari Grafik Tasarım, İç Mimari ve Grafik Tasarım

TEKLİF AL

Referanslarımız

Çalıştığımız markalardan bazıları