Otimsan

Yönlendirme tasarımı

Yönlendirme tasarımı

Yönlendirme tasarımı

Karşılıklı iletişimin sağlanabilmesi için en az iki kişinin varlığından söz edilmesi gerekirken, yönlendirmeler ile görsel iletişim insanoğlunu bu kısıtlamadan kurtarmıştır.

Yönlendirme tasarımı yaşanan bir mekân içinde, kullanıcıları fiziksel olarak gitmek istedikleri yere, bulmak istedikleri noktaya götürme yükümlülüğündedir. Aynı zamanda yönlendirmeler, tipografi ve tasarım unsurları aracılığıyla, görsel olarak bilgiyi sunarken, mimariyi ve altyapıyı anlamamıza yardımcı olurlar ve yapının kimlik iletişimini yürütürler..

Yönlendirme için yapılacak tasarım projesi, şunları sabitleyebilmeli, detaylandırabilmeli ve açıklayabilmelidir:

• Tipografik sistem ve yazı alanı

• Modüler düzen ve ölçü

• İşaret ve piktogram sistemi

• Bölümler, katlar ve odalar için kodlama sistemi

• Malzeme, Yüzey ve renk sistemi

• Üretim yöntemleri

Yönlendirme bir ekip çalışmasıdır ve yönlendirme tasarımcısı projeye bağlı olarak işveren tarafındaki mimarlar, mühendisler, grafik tasarımcıları ile birlikte çalışarak Yatırımcının ve işletmenin istekleri doğrultusunda bir köprü görevi görerek tasarımı geliştirirler.

Burada çalışacak ekip kullanıcının davranışlarını önceden tahmin edilebilmeli, buna yönelik olarak yapılacak hatalar, sapılabilecek farklı yollar, ilk görülmesi gereken tabelalar gibi unsurları doğru olarak planlayabilmelidir.

Yönlendirme tasarımcısına yani bize düşen görev ise, grafik bir dille yol göstermek ve bu yol gösterici bilgilendirme malzemelerini mekânla birlikte uyumunu varlığını sağlayabilmek ve üretilebilmesini sağlamaktır

“Wayfinding Design” ve “Yönlendirme Tasarımı” pek çok grafik tasarımcının ve tabela üreticisinin kullanmayı sevdiği bir terimdir. Yönlendirme tasarımı konusu üzerinde çalıştıklarını iddia ederler. Şüphesiz işini iyi yapan vardır, ancak doğru tasarıma giden yolu bulmak için disiplinler arası çalışma tecrübesi olmak yani mimari, grafik ve endüstri ürünleri tasarımı konularında altyapısı yada ekibi bulunmak, iki boyuttaki tasarımı üçüncü boyuta çıkarabilmek için imalat süreçlerine hakim olmak başarı oranını arttırır…

SERTAN Özbudun 2019

Referanslarımız

Çalıştığımız markalardan bazıları