Otimsan

Yönlendirmede bilinçli farkındalık

Yönlendirmede bilinçli farkındalık

Yönlendirmede bilinçli farkındalık

Kentlerdeki yollarda, kaldırımlarda, bina cephelerinde, ortak kamusal alanlarda tabela karmaşıklığını umursamıyoruz. Dükkan önüne çıkartılan dondurma tezgahlarını, kaldırıma konulan indirim standlarının kanunsuzluğunu artık görmüyoruz. işgal edilen kaldırımın yanından tek sıra geçtiğimizi bile farketmiyoruz.

Karmaşa ve düzensizlik içerisinde LED ışıklı, kayan siyah/kırmızı tabelalarla birlikte hayatımız geçiriyor…

Tabelalarda özensizce verilen mesajların çevresinden geçerken, okurken ve hatta tabelaya bakıp karar verip dükkana girince bizde bu düzen(sizliğ)in parçası oluveriyoruz.

Bir çok köyün bir araya gelmesi mi kenti oluşturur? kentin kuralları, kültürü, konsepti, ortak akıl düzeyi olur mu? 

Hepimizin hayatının içinde olan bu tabela karmaşıklığı görsel hafızalarımızı yavaş yavaş dönüştürürken vasatlaştırıyor, kalitesizleştiriyor…

Ticari işletmeler görünür olmak, önde olmak, büyük olmak, dikkat çekmek… adına kontrolsüzce ve hiçbir otorite onayı olmadan sokakları tabela mezarlığına çeviriyorlar.

Kalitesi düşen ortak kamusal çevremiz biz farkında olmadan normalleşiyor…

Bu “bilinç dışı körlük” özel yapılardaki yönlendirme tasarımında iki şeye sebep olabilir. İlki tasarımın değersizleşmesi, ihtiyacın ortadan kalkması…

İkincisi aynı ortak oluşturacağı “bilinçli farkındalık” ile özel yapılardaki yönlendirme ve tabela tasarımlarının daha değerli hale gelmesi.

Hasip Özbudun 2019

Referanslarımız

Çalıştığımız markalardan bazıları